Selülit Tedavisi

Selülit
Selülit sıklıkla uyluk, kalça ve karın bölgesindeki deri ve deri altı yağ dokusunu inflamasyonu ile portakal kabuğu görüntüsü gibi girintili çıkıntılı bir şekle sokan bölgesel metabolik bozukluk şeklinde anlatılabilir.  Portakal kabuğu dokusu, derinin altında  yağ dokusunun birikip genişlemesiyle cilt yüzeyine dik uzanan ve septa adı verilen bantların gerilip cildi germesi sonucu  da oluşur
Genişleyen yağ hücreleri küçük şişkinlikler oluştururken, sıkı septa yağ dokusunu büzerek çukurluklara neden olur ve  pürüzlü bir görünüm oraya çıkar. Tıp literatüründe ödemli fibrosklerotik pannikülopati, gynoid lipodistrofi ya da adipoz ödemi gibi farklı isimlerle anılır.
Selülit neden olur?
Selülitin kesin nedeni bilinmemekle beraber  deri altındaki bağ ve yağ tabakası arasındaki etkileşimi ile oluşur. Selülitin sebepleri arasında hormonal ve genetik faktörler, kilo alımı veya kaybı, sağlıksız düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı veya sigara kullanımı sayılabilir. Dar kıyafetlerin ve çok uzun süreli  oturmanın da selülit oluşumunu artıracağı bilinmektedir.
Sağlıklı kadında da sağlıklı bir diyet ve egzersizle de oluşabilir.
Kadınların %80 nin üzerinde hayatlarının bir döneminde selülit gelişir. Yaş aldıkça cilt inceldiğinden görülme sıklığı artar. Açık tenli kadınlarda daha sık geliştiği bilinmektedir.Erkekler daha az risklidir. Kilo alımı ile selülit belirginleşir ancak zayıf insanların da selüliti olabilir. Aktif olmayan sedanter yaşam ve hamilelik selülit riskini artırabilir.
Selülit ciddi bir sağlık sorunu değildir Selülit ve cilt görünümleri konusunda endişeleri olan bireylerin bir dermatoloji ya da plastik cerrahi uzmanına danışması önerilir.