Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling
Cildi canlandırmak, daha taze bir görünüm sağlamak ve iyileştirmek için cilde kimyasal ajanlar uygulayarak farklı derinliklerde kontrollü hasar oluşturarak cildin kendini yenileme potansiyelini uyaran bir işlemdir. Kollajen ve elastin üretiminde artış ile tedavi sağlanır. Bu tedavide cilde kimyasal bir asit sürülür, bu da yüzeysel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olur. En sık kullanılan peeling ajanları alfa hidroksi asitler (AHA) (glikolik asit, meyve asitleri, laktik asit), salisilik asit (beta hidroksi asitler (BHA)), trikloroasetik asit (TCA), Jessner solüsyonu ve benzeri bileşenlerdir.
Kimyasal peeling neden uygulanır?
Günümüzde kimyasal peeling, birçok dermatolojik hastalığın tedavisinde sıklıkla kullanılan basit, kolay uygulanabilir bir işlemdir. Güneş, güneşte yapısal olarak oluşmuş ince kırışıklıklar,
Güneşe ve yaşa bağlı lekeler,
Kanser potansiyeli olan kırmızı veya koyu lekeler,
Hormonal veya melazma gibi hamilelik lekeleri düzeltilebilir.
Ciltteki kolajen ve elastin liflerinin bozulması sonucu oluşan ince çizgi ve kırışıklara karşı etkilidir. Cilde verilen zarardan sonra yeni cilt dokusu daha genç, daha parlak ve pürüzsüz olacaktır.
Kimyasal peeling nasıl uygulanır?
Hastanın durumuna göre uygun çözüm doktor tarafından seçilir. Cilt temizleme; İşlemin derinlik seviyesine göre yüzeysel, orta ve derin olmak üzere 3 farklı tipte gerçekleştirilir. Yüzeysel kimyasal peeling: Derinin üst tabakası epidermistir. Öncelikle hafif bir yanma, kızarıklık olur ve cilt kısa sürede kendini yeniler. İnce kırışıklıklar, sivilceler, düzensiz cilt tonu ve kuruluk tedavi edilebilir. Genellikle 1-4 hafta aralıklarla 4-8 seans uygulanır.
Orta derinlikte kimyasal peeling: Cildin üst (epidermis) ve orta tabakası (üst dermis) hedeflenir. Daha derin bir peeling etkisine sahiptir. İlk başta, kızarmış cilt kabuklanır ve soyulur. Ardından sağlıklı bir cilt ortaya çıkar. İşlem 2-4 ay aralıklarla 2-4 seans tekrar edilebilir.
Derin kimyasal peeling: Bu işlem epidermis, dermis ve orta cilt hücrelerine uygulanır. Daha derin bir tabaka tedavi edildiğinden iyileşme süresi daha uzun olabilir. Genellikle işlem ciddi olduğu için tekrarlanmaz.