Momy Makeover (Anne Estetiği)

Momy Makeover (Anne Estetiği)

Anne Estetiği
  Hamilelik süreci tarif edilemez derecede kutsal bir dönem olmasına rağmen kadınlar için hormonal ve fiziksel değişikliklerin maksimum yaşandığı bir dönemdir. Bu değişiklikler en fazla karın bölgesi, memeler ve bel olmakla birlikte basenler, genital bölge ve kollarda da kendini gösterir.
  Annenelerimiz bu sorunarı sürekli yaşamalarına rağmen kendleri bu kutsal görevin bir parçası olarak gördüklerinden bazen gereksiz görmeleri, bazen suçlu hissetmeleri ve toplum yönlendirmesi ile maalesef sıkıntıların sadece dile getirmekte ve sonrasında doğum yaptım bunlar normal diyerek benimseme yoluna gitmektedir. Son yıllarda kadınlarımızın kendine özen göstermekte çabaları artması ile  vücuduna daha çok dikkat  etmeye başlamışlar psikolojik sorunları da yanında getiren vücut şekil bozukluklarından nasıl kurtulurum sorusu sıkça sorulmaya başlamıştır. Annelerin ‘ben anneyim bana ne gerek bu ameliyatlar’ düşüncesi hızla kendini ‘tabiki önce ailem ama benimde toparlanmaya ihtiyacım var’ yerine bırakmıştır.
  Estetiğin ve güzelliğin canlı hal olan kadınların giyim, kuşam, sosyal hayata katılma, makyaj ve cinsel konularda kendini daha iyi hissetmeleri için son yılarda hızlı bir trendle anne estetiği dediğimiz kombine vücut şekillendirme operasyonlarına kendini bırakmıştır. Süt verme dönemini geride bırakan anneler estetik plastik cerrahlardan yardım istemesi ile şimdi tüm dünyada sık istenen kombine operasyonlar halini almıştır.
  Meme ve karın bölgeleri en çok değişikliğe uğrayan bölgeler olduğundan en sık toparlanan bölgelerdir. Peki anne estetiğinde neler yapıyoruz;
Meme: Hormanların ve süt bezlerin etkisi ile hacimi 2-3 kat artan ve sonranda hacim kaybı ile sarkan göğüslerde hacim yeter ise endi dokuları ile meme dikleştirme yapılırken, hacim az olduğu durumlarda yeterli hacim ve dikleştirme sağlamak için silikon meme protezleri kullanılmaktadır. Bazen de meme büyüklüğü normalin çok üzerinde bel-boyun ağrısı yapacak düzeyde olanlar için meme dikleştirme küçültme ile kombine edilmektedir.
Karın Bölgesi: Gebelik döneminde en çok etkilenen diğer bölge olan karın bölgesi için sezeryan bölgesinde kalacak bir kesi ile göbek deliğine kadar olan fazla cilt, yağ dokusu ve çatlaklar uzaklaştırılmaktadır. Daha düzgün bir karın bölgesi için öncesinde karın kas grubu içerden sıkılaştrılmakta ve yeni göbek deliği oluşturulmaktadır. Sonrasında karın cildi gerilerek işlem tamamlanaktadır. İhtiyaca göre karın duvarı cilt altına ve yan bel oyuğu için liposuction(yağ alma) işlemi uygulanmaktadır.
Uyluk basen bölgesi: Hamilelik döneminde dağa çok yağ doku artışı olduğundan bu bölgelerde liposuction(yağ alma) işlemi uygulanmaktadır. Nadir gereken hastalarda iç uyluk germe işlemi uygulanabilir.
Genital bölge: Doğumla genital bölgede genişleme, sarkma, asimetri gibi sorunlar oluşabilmektedir. Hastanın mevcut durumuna göre daraltma, asimetri ve sarkmaların giderilmesi işlemleri yağ enjeksiyonları yada liposuction kombine olarak yapılabilir
  Anne estetiğinde operasyonlar için hastanın durumuna göre 6-12 ay sonra planlanabilir. Süt verme işlemi bitiminden 3 ay sonra meme cerrahisi planlanabilir. Operasyonlar planlanırken acele etmemek vücudun oturduğunu gözlemlemek gerekir. Birden fazla estetik uygulama birlikte kombine olarak yapılabilir.
  Annelerimizin hamilelik gibi zorlu bir dönemde vücutlarında oluşan deformasyonlar için çok üzülmemelerini, kendi sağlığı ve çocuğuna odaklanmalarını öneriyoruz. Hayata gelmesine vesile oldukları çocuklar en değerli varlıklarımız iken kendileri de hakkı ödenmez, karşılığı olmayan kutsallarımızdır. Sadece estetik olarak düşünmediğimiz bu operasyonlarla annelerimize zorlu yolda yoldaş ve mutluluk kaynağı olabileceğimiz düşüncesi ile anne estetiğinde annelerimizin yanındayız.