Genital Estetik

Genital Estetik

Labioplasty (Büyük ve Küçük Dudak estetiği)
 Genital bölgede küçük ve büyük kanatlar olarak adlandırdığımız labiumların yapılan estetik işlemlerinde önemli bir konu da büyük dudakların şekil bozukluğu ve atrofi dediğimiz hacim kaybıdır. Gençlik yıllarından yağ dokusu fazla ve daha dolgun haldeyken yaşla ve tekrarlayan doğumların etkisi ile hacim kaybı sarkma yaşanabilir. Bu amaçla muayene ile belirlenecek uygun bir bölgeden alınan yağ dokusu hazırlanarak kaybolan hacim ve dolgunluğu yerine koymak için  kullanılmaktadır. Günü birlik bir cerrahidir ve işlem sonrası günlük yaşantıya dönülebilir. İlk gün soğuk uygulama ve minumum 3 hafta yağ dokusu yaşayabilirliği için cinsel ilişki ve baskı uygulamaktan uzak kalınması önerilir.
 Kadın genital organın küçük dudaklarının, büyük dudaklarına göre fazla önde olması hem görüntü açısından, hem de hijyenik açıdan sorunlar yaratabilen bir durumdur. Cerrahi girişim gerektirecek boyutlarda olması durumunda işlem genel anestezi veya sedasyonla lokal anestezi altında yapılabilecek, küçük işlemler grubundandır. Burada amaçlanan küçük dudakların uzun bölümünün çıkarılması ve geride kalan dokunun düzgün bir şekilde kapatılmasıdır. Küçük dudakların küçültülmesi kadın genital organının vajina açıklığındaki aşırı derinin giderilmesi için yapılan bir ameliyattır. Bazen labia minoraların büyük olması cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açabilir veya giyim kuşamı olumsuz yönde etkileyebilir. Bazılarıda bu görüntünün rahatsız edici olduğunu düşünebilir. İyileşme süreci sonunda kişilerin giyim kuşam açısından daha rahat olmaları ve cinsel ilişki sırasında sıkıntı yaşamamaları hedeflenir.
 Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir. Ayrıca ameliyat öncesinde 10 gün süreyle aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlardan kaçınılmalıdır.
Ameliyat öncesinde yapılacak küçük dudakta küçültme miktarı ve verilecek planlanır ve çizilir. İşlem bölgesine kanamayı engelleyecek ve ağrıyı giderecek bir lokal anestezik ve damar büzücü ilaç enjekte edilerek işlem gerçekleştirilir. İşlem sırasında kullanılan iplikler genellikle çıkarılması gerekmeyen ipliklerdir.
Her iki işlemden sonra ameliyat bölgesinde ilk 48 saat ödem, gerginlik ve hassasiyet oluşur. Bunu engellemek için soğuk tatbiki, bölgenin ılık suyla yıkanması ve antiseptik solüsyonlar kullanılması gerekebilir. İşlem sonrasında da antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Genellikle 3. günden itibaren ameliyat bölgesindeki gerginlik azalmaya başlar, hareketler kolaylaşır. 1. haftadan sonrada günlük yaşam aktivitelerine çok büyük oranda dönülür. Cinsel ilişkiye girilmesi 3. haftadan önce önerilmez. Yine bu dönemde bölgenin sık sık yıkanarak nemlendirilmesinde fayda vardır. İşlemden sonra 5-6 aya varabilen, zaman zaman batma, yanma hissi; dikiş hattı üzerinde kaşıntı, kızarıklık doğaldır.
Vaginoplasty
  Özellikle çoklu doğum yapan kadınlarda tercih edilen bir cerrahi yöntemdir. Doğumlar sonrası bozulan vajina yapısı ve genişleyip sıkılığını kaybetmesi nedeniyle vajinanın içerden mukozanın uygun teknikle ve yerden simetrik çıkarılarak kasların sıkılaştırıldığı bir yöntemdir. Günü birli yapılabilecek bir operasyondur. Operasyondan sonra ilk gün dışardan soğuk uygulama ve tampon önerilir. İlk hafta ilk birkaç gün tamponun yeterli olduğu  hafif sızıntı olabilir. Geçici bir durumdur. İlk 6 hafta cinsel ilişki olmaması önerilir.