Liposuction

Liposuction

Liposuction vücudun karın, uyluk, kalça ve yüz gibi belli bölgelerinde, diyet ve diğer zayıflama yöntemlerine yanıt vermeyen dirençli yağ dokularının alınması ve vücut hatlarının daha iyi şekillendirilmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bazen cihazlarla parçalanan bazende solüsyonlarla eritilen yağ hücreleri 2-3 mm çaplı kanüllerle negatif vakum etkisi ile uzaklaştırılır.
Halk arasında yağ emilmesi olarak geçen Liposuction(liposakşın), diyet ve egzersizin verilemeyen inatçı kilolar ve kalıcı yağ birikimleri için uygun  bir metottur. Liposuction için en iyi aday normal veya normale yakın kiloda olup da vücudunun belirli bölgelerinde yağ fazlalıkları olan kişilerdir.
Liposuction ile kilo verilen yerlerde yağ kitleleri ile birlikte yağ hücreleri de alındığından eskiden daha fazla aldığımız bölgelerden kilo almamız zorlaşır ama kilo alınmaz diye bir kural yoktur. Kilolarımıza geri dönmemek için yaşam kalitesi diyet ve egzersize devam edilmelidir.
 Ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır. Sonrasında birkaç hafta korse giyilmesi gerekir. Olası şişlik ve morluklar birkaç hafta içinde kaybolur. Yeni vücut şeklinin belirginleşmesi iki üç aydan başlar ve 1 yıla kadar devam eder. Şimdi operasyon ve sonrası adımları birlikte inceleyelim.