Kulak Estetiği

Kulak Estetiği

  Belirgin kulak olarakta nitelendireceğimiz kepçe kulak tüm dünya da en sık karşılaşılan estetik problemlerden biridir. Kulağın kıkrdak yapısının yetersiz gelişmesinden kaynaklanır. Kulak ile ilgili fonksiyonel bir problem oluşturmaz. Genelde  çocukluk çağlarından itibaren görülen rahatsızlık genelde çocukluk yaşta öz güven eksikliğine neden olduğundan tedavi edilir. Bu nedenle genel olarak 6 yaş civarın da kulak gelişimi %85-90 tamamlandığından yapılabilir.
 Okul öncesi yapılması çocukların psikolojik durumu nedeniyle önemlidir. Çocukluk çağında genel anestezi altında, daha ileri yaşlarda lokal anestezi altında günübirlik yapılabilir. Ameliyat kulak arkasından ince bir keşiden yapılır ve belirgin bir iz oluşturmaz.  Ameliyatlarda Flep tekniği, skooring(kıkırdak şekillendirme, sütür  tekniği gibi bir çok tekniği diye adlandırılan her teknik kulağın durumuna göre kullanılarak en doğal şekil verilir.
Operasyon sonrası 1. Hafta dikişler alınır ve 3-4 hafta kulağı destekleyecek bir bandana tarzı bir giysi kullanılması önerilir. Hanımlar için saç toplandığı zaman ciddi bir problem olan ve erkeklerde de kısa saç nedeniyle sürekli dikkat çeken belirgin kulaklar 45 dk süren bir operasyonla düzeltilebilir. Sosyal hayat kalitemizi bozan ve özellikle çocuklarda psikolojik problemler yaratan kulaklarımız en dğal şekle kavuşturulur.