Sekonder Burun Estetiği

Sekonder Burun Estetiği

  Estetik ve plastik cerrahi olarak en sık yaptığımız operasyon olarak rinoplasti gelir, İnsanların kendi öz bakımı ve güveni arttıkça ve sosyal ortam zenginliği geliştikçe görsel ve fonksiyonel olarak burun yapısı ile ilgili daha çok güzel sonuçlar arar hale geldiler, Bence çok haklılar çünkü herkesin en çok bulunduğu sosyal medyada yüzümüzü yansıtan yegane organımız. İstek ve operasyonlar bu kadar artınca maalesef özenle yapılmamış birçok burun yine can sıkıcı hale gelmektedir. Yüzünüzün aynası burnunuz daha güzel olacak diye beklerken istenmeyen sonuçlar hastalarımızın normal hayatta ve sosyal ortamda motivasyonunu düşürmektedir. Keşke olmasaydım demek böyle ciddi ve geri dönüşü olmayan bir yolda söylemek istemeyeceğimiz bir cümle.  Güzel görünen ve güzel nefes alan bir burun herkesin hayali. Yüzüne uygun hoş duran ve çoğumuzun istediği gibi ameliyat olduğu belli olmayan burunları kim istemez ki.
  Tabi güzellik algısından bahsederken hastalarımızı sadece hanımlar olarak düşünmemek lazım. Erkekler olarak sayılarımız neredeyse eşit ve giderek artmakta. Bu kadar operasyon olurken önemli kısmının hoş olmayacak şekilde sonuçlandığı bir cerrahide olumsuz bir durumda ne yapıyoruz. Sekonder yani ikinci yada üçüncü kez yapılacak operasyonlar bizim de çok istemediğimiz ama hastamızın mutlu olması ve sorunların çözümü için tercih ettiğimiz bir yol. Maalesef 2. Ve 3. Ameliyatlarda şansımızı giderek düşüyor ve ameliyat olmamış ilk ameliyat olacak gibi gelen hastalarımıza göre başarı şansımız azalıyor

  Daha önce ameliyat olmuş hastalarımıza durumu anlatırken neler yapabileceğimizi ve bizleri neler beklediğini anlatıyoruz. Şunu gururla söyleyebilirim ki binlercem hastam içerisinde neden ameliyat oldum diyen hastam hiç olmadı. Çok nadir ve ortalamanın çok altında olarak yeniden işlem yaptığım hastam oldu tabi ki, Çünkü cerrahi olan her yerde düzeltme olabilir. Bunların hepsi ufak işlemlerdi.

  Tekrar ameliyat olması gereken hastalarımıza genelde kulak yada kaburgadan alnan kıkırdaklarla yeniden burun oluşturma ameliyatı yapıyoruz. Burun kıkırdak ve kemikleri kullanılmış olduğundan yeniden restore ettiğimiz burun için bize gerekli oluyor. Nadir olarak burun içinde yeterli kıkırdak bulduğumuzda tabi ki başka bir operasyon bölgesi istemiyoruz.  Kendi ameliyatlarımdan sonra başka yerden kıkırdak alarak yaptığım burun restorasyonun olamaması aslında bu işe hakkını verdiğimizi gösteriyor. Binlerce operasyondan tamamı başka yerde opere edilmiş hastalarımdı. Bazıları da daha önce  opere olmamış gelilşimsel olarak yada geçirdiği travmalar sonucu burun destek dokularını kaybetmiş yada hiç oluşmamış hastalarımdı. Ameliyat olmuş hastalarımdan yeniden restrore ettiğimiz hastalarımın çoğunluğu da nefes alma cerrahisi olarak burun içinde septum dediğimiz yapının alındığı ve burnunda çökme olan hastalarım oluşturmakta. Nefes alma cerrahisi yanlış olanı düzeltme , darlıkları açma ve eğrilikleri düzeltme ameliyatıdır. Burnu boşaltma ameliyatı değildir. Kıkırdakların hepsinin bir görevi vardır ve korunması gerekir.
  Bu kadar söz den sonra anlatmak istediğim ilk operasyonunuz en büyük şansınız. Sonraki tekrarlayan operasyonlarda maalesef şansımız azalıyor. En çok yaptığım ameliyatlardan olumsuz cerrahileri düzeltme operasyonlarını her geçen gün artar vaziyette yapmaya devam edeceğim ve mutsuz hasta bırakmamak ilkemizden ödün vermeyeceğim. Burun ameliyatınız ilk olmayabilir ama son olmasını dilerim.