Burun Estetiği

Burun Estetiği

  Burun yüzümüzün en karekteristik parçası ve görünüşümüzün en belirgin öğesidir. Gelişimin tamamlayan burun yapımızda estetik yada fonksiyonel problemler yaşadığımızda rinoplasti operasyonunu düşünebiliriz.
Burun estetiği kimlere yapılır?
Gelişimini tamamlamış olarak kabul ettiğimiz kızlarda 17, erkeklerde 18 yaşından sonra görünüm ve nefes alma problemi yaşayan herkese yapılabilir. Bizi psikolojik olarak olumsuz etkileyen, yüzümüze yakışmadığını düşündüğümüz bir burun yine sağlık problemi olarak düşünülebilir. Günlük yaşantımızdan sosyal hayata birçok alanda kendimize güvenimizi negatif etkileyebilir. Bazen de eğrilikler , kırıklar,  içinde büyüyen yapıları ile nefes almamızı ciddi şekilde etkileyebilir. Baş ağrısı, uyku bozuklukları, stres, sinüzit gibi problemlere yol açabilir. Bunlardan bazılarını yaşan hastalarımız için rinoplasti düşünülebilir.
Burun estetiği maliyeti nedir?
Rinoplasti operasyonuna ihtiyacı olan her hastanın durumu farklıdır. Operasyonda standart olarak nefes alma cerrahisi ve dış görünüşü birlilkte planlayıp  septorinoplasti dediğimiz hem iç hemde dışının düzeltilmesi işlemini yapıyoruz. Bazen burun destek yapıları yeterli olmadığı için yada önceki bir cerrahide kullanıldığı ,çıkarıldığı için başka bir bölgeden kıkırdak almamız gerekebiliyor. Kendi burnunda yeterli doku yoksa kaburgadan yada kulak arkasından tercih ettiğimiz yöntemlerden daha basit kendi dokuları ile yapılabilecek operasyonlara kadar oldukça geniş bir yelpazesi vardır. Hastanın durumuna göre maliyet değerlendirilmesi yapılmalıdır.
Burun estetiği nasıl yapılır?
Genel anestezi altında yapılan burun estetiği operasyonlarının bir kısmı ufak müdahaleler yeterli ise kemiğe çok fazla dokunulmayacaksa lokal anestezi ve sedasyonla yapılabilir. Çok ağrılı ameliyatlar değildir. Açık teknik yada kapalı teknik ile yapılabilir. Burun ortasından yapılan kesi ile burun tamamen açılıyorsa açık olarak adlandırılan operasyon , tamamen burun delikleri içinden yapılıyorsa dışardan kesi olmuyorsa kapalı teknik olarak adlandırılır.  Her iki teknikte de yaptığımız operasyonlarsa başarıyı teknik yada kullanılan aletler değil cerrahın tecrübesi belirler.
Piezo ultrasonic burun estetiği nedir?
Ultrasonic dalgalar ile burun kemiğini kesmeye ve şekillendirmeye yarayan bir alettir. Yumuşak dokuya daha az hasar vererek kemik dokuya spesifik çalışır. Daha az morluk ve ödem oluşturduğu tartışmalıdır. Çünkü yumuşak dokuya az hasar verirken bu cihazı kullanmak için daha fazla dokuyu açarak alan yaratma zorunda olmamız aslında diğer taraftan ödem ve morluğu artırabilir. Aslında bur da teknik ve yöntem önemli ancak daha önemlisi cerrahın hassasiyeti ve ince çalışmasıdır. Biz plastik cerrahlar olarak dokuyu iyi bilmemiz ve dokuya saygıyı üst düzeyde gösterdiğimiz için ödem ve morluk konusunda hep daha dikkatliyizdir.
Burun estetiği operasyonu sonrası
 Hastane de 1 gün yatış gerekirken , genelde 3 gün sonra silikon ateller çıkar ve 1 hafta sonra ateller ile varsa dikişler alınır. Kalan dikişler hep daha fazla iz bırakma riski taşıdığından alınması tercih edilir. Yeniden bant ile bandaj yapılır. Bu sayede ödem simetrik azalması desteklenirken çevreye operasyon geçirildiği ve dikkatli olunması gerekildiği mesajı verilir. Masaj, sağa sola yatma, başın yatarken yukarda olması gibi birçok detay konuşulur ve 1. Ay kontrolüne çağrılır.
Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme nasıl olur?
  Ameliyat sonrası ilk hasta ödem ve morlukların çoğunlukla ortadan kalktığı dönemdir. Atel çıktıktan sonra kapalı operasyonlarsa 3 ay, açık operasyonlarda en az 6 aydan 1 yıla kadar uzayan dönemde ödemin geçmesi ve burnun şeklinin belirlenmesi süreci devam eder.  Ameliyat masasında oluşan görüntü bizim yaptığımız ama ödemli olan aslı görüntünün daha oturmadığı görüntülerdir. Asıl görüntü için en az 3 ay beklenmelidir