SAÇ EKİMİ

SAÇ EKİMİ

  Genetik yada sonradan bir hastalık ve  travma sonucu saç kaybına uğramış kişilere yeni saçlarını kalıcı olarak kazandırmak ve  doğal bir saç görünümü elde etmek için en iyi yol saç ekimidir. Androjenik alopesi dediğimiz en sık saç kaybı nedeni hormonal sebeplerle genetik yatkınlığımız nedeniyle oluşur. Erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılır. Dökülme 20 li yaşlarda başlarken 50 li yaşların sonuna kadar azalarak devam eder.

  Saç dökülmesi her nekadar 50 yaş üstünde erkeklerin yarısından fazlasını ilgilendirse de kadınlarda da görülebilir. Saç dökülmesi olarak genel bir problem aslında kaş, bıyık, sakal bölgelerinde de dökülmeler olarak karşımıza çıkabilir, daha hassas ve özenli bir ekim ile yeniden restorasyon sağlanabilir.

 Saç ekimi uzak doğuda 1930lar da başlasa da 90lı yıllarda FUT tekniği ile popüler olmuş ve 20li yıllarda FUE yöntemi ile altın çağına ulaşmıştır. Günümüzde FUE yöntemi kullanılmaktadır.

 Genelde bütün saç dökülmelerinde saç ekimi planlarken saç derisinde aktif inflamatuar yada enfektif bir hastalığın olmamasına özen gösterilir, tedavi bitimi sonrası ekim planlanabilir. Hastalık, yanık yada travma sonucunda oluşan skar dokulara da uygun hazırlık sonrası saç ekimi yapılabilir.

  Saç ekiminde asıl yöntem FUE tekniğidir. Saç köklerinin mikromotor ile toplanması sonrası elmas uçlar ile açılan kanallara alınan greftlerin yerleştirilmesi işlemidir. 10-15 günlük sürede kabuklanma 3-4 haftalık sürede ekilen saçların köklerden ayrılması görülür. Tarafımdan yönetilen saç ekimi işlemlerinde uygun prosedürler ile kabuklanma ve saçların kökten ayrılması daha az görülür. Ekilen saçlar 3 aydan itibaren yeniden çıkarken 1 yıla kadar çıkma görülebilir.

  Hastanemiz bünyesinde türkiye de sayılı hiperbarik oksijen(HBO) terapi ünitesi ile başarı, ekilen saç gerfti tutma sayısı oldukça yüksektir. Diğer doku ve organ nakilleri ile mikrocerrahi operasyonlarının da yapıldığı birimimizde sağlığını kaybeden dokuları canlandırmak için kullandığımız ünitemizi saç ekimi ve yara iyileşmesinde başarılı bir şekilde kullanmaktayız.

  Saç ekimi aslında bir doku nakli işlemidir ve alınan dokuların yaşayabileceği şartların iyi hazırlanıp uygun desteğin verilmesi gerekir. Doku nakli prosedürlerinin bilinmeden işlemin yapılması ciddi saç kayıpları ile sonuçlanabilir. Ekim yapılırken kullanılan ilaçlar hastalarda hayati riskin de dahil olduğu ciddi problemlere neden olacağı, saç ve saçlı deri kaybı, enfeksiyon ve nekrozuna kadar ciddi problemlerle karşılaşılabileceği unutulmamalıdır. Hastane şartlarında , uygun ekipman ve yoğun bakım şartlarının olduğu mümkünse  plastik cerrahi doktoru yönetiminde yapılması gerektiği göz ardı edilmemelidir. Saç ekimi bir sağlık sorunu tedavisi iken daha büyük sağlık sorunlarına dönüşmesini kimse istemez.

  Saç ekimi planlanan hastalarımızın öncesinde kan tahlilleri yapılarak sizi sıkıntıya sokacak bir problem var mıdır, bakılır ve ekim günü çağrılırsınız. Doğal bir saç ve tutma sayısının maksimum elde edilmesi için planlama ve çizim ile  sizin konforunuz için yapmadıysanız kahvaltınızın yapılması sağlanır. Anestezi ve temizlik sonrası ekim için şartlar uygunsa işleme gerftlerin toplanmasıyla başlanır. Ekim sonrası görüşme ile HBO tedaviniz planlanır ve 2 gün sonra yıkamanız tarafımızdan yapılır. Takibiniz ve yıkama süreciniz anlatılır kontrolleriniz planlanır

 Sonuç olarak ekim yapılacak merkez uygun şartları taşıdığı düşünüldükten sonra hastalarımıza 3-4 günlük bir istirahat dönemi, 4-8 saat arası değişecek ekim süresi ve sonuçların tam olarak görüldüğü 12-18 ay gibi bekleme süresini bilmelerini öneririz

 Ekimde uygun hastane ve plastik cerrah yönetimi, ekipman ve uygun teknik, HBO tedavisi ve yakın takip başarının anahtarı olarak özetlenebilir. Her saç bir canlıdır ve onu yaşatmaya çalışmak bizim görevimizdir.