Yüz ,kemik ve yumuşak doku bozukluklar

Yüz ,kemik ve yumuşak doku bozukluklar

Maksillofasiyal cerrahi
   Yüz travması sonrası  kesiler ve doku kayıpları rekonstrüksiyonu;
  Yüzümüz dış dünyaya açılan penceremiz ve sosyal çevremizin iletişim aracı maalesef en fazla travma ve hasara maruz kalan, yaralanma sonucunda iyileşmesi ve oluşacak izler açısından da en önemli bölgemiz. Maruz kalınan kesi yada kaza sonrası yumuşak doku hasarında zamanında ve uygun tedavi ve onarım seçenekleri ile sonrası iz tedavisinin yönetilmesi açısından geç kalınmadan müdehale edilmesi gerekiyor, gereklionarımın anatomiye uygun olarak planlanması ve takibi süreç için çok önemlidir.
Yüz kemikleri kırıkları tedavisi;
 Kaza ve travmalar sonrası yüz kemiklerinde oluşacak kırıklar ileri dönemde ödem çekildiğinde başlayan görsel anatomik problemler ve fonksiyon kayıpları ile karşımıza gelecektir.  Alt ve üst çene, göz çevresi ve kafatası kemikleri yüzün anatomisine uygun olarak kısa zaman içerisinde plaklar ile 3 boyutlu düşünülerek  yeniden onarılmalı ve iyileşme dönemi tamamlandığında minimum hasar sonuca gidilmelidir. Plaklar yerleştirilirken ekstra bir iz oluşturmadan ağız içi göz kapağı yada hasarlı kesik bölgelerden işlem yapılmaktadır. Alt çene kemiklerinde 1mm kayma bile çiğneme gibi fonksiyon bozukluklarına neden olduğu unutulmamalıdır. Sadece onarmak etmez 3 boyutlu fonksiyel organlar olduğu bilinmelidir. Diğer yüz kemiklerinin de fonksiyonelliği az olsa da görsel olarak yüzde asimetri oluşturmamak için onarım planlaması çok önemlidir.
Ortognatik cerrahi;
Yüz kemik yapıların önemli parçası alt ve üst çenedeki doğumsal yada sonradan oluşan anomaliler yüzde ciddi asimetrilere neden olurken burun yapısı ve nefes alma fonsiyonları ile ağız çene çiğneme fonksiyonarını da etkilediği unutulmamalıdır. Alt ve Üst çene ileri ve geri almak ile açısal değişiklikler yapılarak fonksiyonel ve görsel sorunlar giderilmektedir.
Yüz bölgesi tümör-kanser cerrahisi
Yüz bölgesi BCC, SCC ve Melanom gibi kötü tip olarak kabul edilen kanserlerin sık görüldüğü yerdir. Güneşe maruziyetin en fazla olduğu yer olması nedeniyle karşımıza çıkan kanser türleri için erken dönemde basit eksizyonlar ve doku onarımı ile hiç farkedilmecek şekilde problemler halledilirken daha geç dönemde yine doku kaybı ve estetik problemler yaratmadan cerrahi – cerrahi dışı çözümler mevcut
Temporomandibuler eklem hastalıkları
Çene eklemimiz olan temporomandibular eklem 3 boyutlu hareket eden kapsüllü ve içi sıvı dou bir eklemdir, Oldukça kuvvetli ve hareketli olmasının yanında travma ve eklem yüzeyi hasarı yapan rahatsızlıklardan kolayca etkilenir. Basit bir diş sıkma ve gıcırdatma bile ileri dönemde ağzınızın açılamadığı TME bozukluklarına neden olabilir. Erken dönemde gevşetme tedavileri ile halledileblecek bir sorun ilerde cerrahi gerektiren ve tam çözüm bulunmayan bir hal alabilir. Çiğneme fonksiyonları ve hayat konforu için çok hassas olan eklemimizin şikayetleri için erken dönemde uzman görüşü ve tadavisi almak gerekir
Dudak-damak yarığı cerrahisi
Doğumsal anomalilerin en sıklarında yarık dudak, yarık damak yada yarık dudak ve damak birlikte görüldüğü rahatsızlıklar bazaen çoklu ameliyatlar ile düzeltilmesi gereken bir dönemni kapsıyor. Daha 3 aylıkken başlanılan operasyonlar 18 yaşına kadar devam edebiliyor. Süreç içerisinde planlamanın iyi yapılması iyileşmenin iyi olması ve psikolojik travmanında möinimalize edilmesi için çok önemli. Plastik cerrahi, diş hekimliği, çocuk doktorları ve ilerde ortodontik tedaviye kadar multidisipline yaklaşım gerektiren zahmetli bir süreç.