Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı
Göğüslerinizin her ikisi aynı büyüklükte olmayabilir. Meme küçültme ameliyatında amaç; hastanın şikayetlerini gideren, eşit büyüklükte ve formda, simetrik göğüsler elde etmektir. Aynı zamanda büyük memeler kadınlarda çok önemli sağlık problemlerine neden olmaktadır. Meme küçültme ameliyatı estetik değil zorunlu ameliyattır. Bunlar arasında en önemlileri ;
Boyun, sırt ve omuz ağrıları
Boyun, bel fıtıkları
Memelerin karın üzerindeki temasından dolayı pişik ve kokudan dolayı oluşan rahatsızlık
Fizik aktiviteleri kısıtlanması ve istenilen kıyafetlerin giyilememesi
Sütyen askısının omuza yarattığı çukurumsu şekil bozukluğu
Omuzlarda düşme
Meme Küçültme  Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?
Ameliyat öncesi, genel sağlık durumunuzla ilgili olarak cerrahınıza bilgi vermeniz gerekmektedir. Hekiminiz operasyon hazırlığı amaçlı sizden gerekli tetkikler isteyecektir.
Ameliyat öncesi en az 10 gün öncesinden ağrı kesici (özellikle aspirin) ilaç kullanımı kesilmelidir. Kan sulandırıcı ve kanama riskini arttırabileceği için bitki çayları, doğal gıda takviyeleri vs. kesilmelidir.
Kullanılan Anestezi Yöntemi ve Süresi
Göğüs küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve ameliyat ortalama 3-4 saat sürer. Normal şartlarda ameliyatın ertesi günü hastanın drenleri alınır ve hasta taburcu edilir. Dikişler 10-12. gün civarında alınır. Genellikle eriyen dikişler kullanıldığından alınması gerekmeyebilir.
Ameliyat Sonrası
Meme küçültme ameliyatları sonrasında hastanede kalış süresi genellikle 1 gündür. Ertesi gün eğer dren takıldıysa bunlar çekilip pansuman tamamlandıktan sonra göğüs korsesi giydirilen hasta taburcu edilir.
1 ay boyunca doktorunuzun size önerdiği sporcu sütyenini devamlı kullanmanız gereklidir. Bu sütyen hem ağrıyı azaltacak hem de memenin şekillenmesine yardımcı olacaktır.
Ameliyat sonrasına göğüs dokusu ödemli ve şiş olacaktır.Ödemler 3-4 hafta içerisinde hızla azalır. Son şeklini alması 6 -12 ay sürebilir. Bu süre zarfı içinde zaman zaman yanma batma gibi hafif ağrı hissi olabilir normaldir.
Göğüs estetiği ameliyatı sonrası 2 ay ağır sporlar yapılmamalıdır. Ağır yük kaldırmak, özellikle kolları ve göğüs kaslarını zorlayacak egzersizler, kontrolsüz hareketler sakıncalıdır.Göğüs kasının zorlanması durumunda göğüs içinde kanama, dikişlerde açılma olabilir.
Sigara içmek, yara iyileşme potansiyelini bozabileceği için, ameliyat sonrası erken dönemde sigara içmemeniz tavsiye edilir.