Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı
Göğüsün sarkmasına yol açan çok çeşitli faktörler mevcuttur. Yaşla birlikte derinin elastikiyetini yitirmesi nedeniyle insan vücudunun birçok bölgesinde oluşan sarkmalar en çokta göğüs dokusunda kendini gösterir.Bu duruma hormonal değişimler, genetik miras, gebelik, emzirme, yerçekiminin etkisi, kilo alıp verme gibi nedenlerde eklenince sarkmanın boyutu artar. Göğüs dikleştirme ameliyatları bu problemleri azaltmak ya da ortadan kaldırmak amacıyla yapılan operasyonlardır.
Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler
Göğüs muayenesi yapılmalıdır, meme ultrasonografisi ve mamografi ile göğüs değerlendirilip operasyon için karar verilmelidir.
Operasyon öncesi sigaranın bırakılması daha çabuk ve sorunsuz iyileşmenizi sağlar.
Sıklıkla kullanılan bitkisel ilaçlar, aspirin ve bitkisel destek gıdaları mutlaka operasyon öncesinde kesilmelidir.
Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Çeşitleri
Ameliyatta hangi tekniğin hasta için uygun olduğuna, yapılacak muayene sonrası, göğüsün sarkma derecesi, doku elastikiyeti, hacim kaybı olup olmadığı değerlendirilerek karar verilir. Yapılacak kesiler, deformasyonun derecesine göre, meme başından aşağıya dik kesi yada ters T harfi şeklinde olabilir. Hastanın meme dokusu yeterliyse kaldırma ve büyütme kendi dokuları kulanılarak yapılabileceği gibi dokuları yeterli değilse protez kullanılarak büyütme ve kaldırma işlemi yapılabilir.
Kullanılan Anestezi Yöntemi ve Süresi
Göğüs dikleştirme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve ameliyat ortalama 3 saat sürer.Hasta ameliyattan sonra genellikle aynı gün veya ameliyatın ertesi günü taburcu edilir.1 gün sonra kontrol ve uçuşunuz planlanabilir. Dikişler 10-12. gün civarında alınır. Genellikle eriyen dikişler kullanıldığından alınması gerekmez. Hastalar; doktorlarının önereceği sporcu sütyeni şeklinde elastik bir sütyen giyerek birkaç gün sonra günlük aktivitelerine ve sosyal hayatlarına dönebilirler.
Ameliyat Sonrası İyileşme Süresi
Göğüs dikleştirme ameliyatlarından sonra dikleştirme ile birlikte silikon meme protezleri kas altına yerleştirilmişse özellikle ilk birkaç gün kol hareketlerinde ağrılar oluşabilir. Bu durumda ağrıyı kontrol etmek amaçlı ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir. Ameliyatta sarkıklığın derecesi ve ameliyatın yöntemine göre farklı büyüklük ve yerlerde kesi izleri olabilir. Göğüsün ideal şeklini bulması 3-4 ay bulmaktadır.
Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmak veya itmekten kaçınılmalıdır.
1 ay ağır ve zorlayıcı sporlardan uzak durulmalıdır.
Destek sebebi ile doktorunuzun önerdiği spor sütyeni düzenli olarak kullanılmalıdır.
Meme başı ve süt bezi kanallarına genellikle dokunulmadığı için; yapılacak doğumlar sonrasında, emzirme fonksiyonunuz hiçbir şekilde etkilenmeyeceği gibi cerrahi işleme bağlı olarak azalabilir.