Göğüs Büyütme Ameliyatı

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Göğüs Büyütme Ameliyatı
Meme büyütme ameliyatı; genel ve lokal anestezi altında normal şartlarda 1-1,5 saat süren bir ameliyattır. Tek başına yapılabildiği gibi, meme başı düşüklüğü olan kişilerde meme dikleştirme (mastopeksi) ameliyatı ile birlikte de yapılabilir.
Kişinin Kendi Yağ Dokusu ile Yapılan Meme Büyütme  Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Kişinin kendi yağ dokusu ile gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatları; genellikle hacmi küçük ancak şekli güzel olan memelerde tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde özel kanüller vasıtasıyla basen ve karın bölgesinden alınan yağ dokusu, temizlenip saflaştırıldıktan sonra, yine özel kanüller vasıtasıyla meme dokusuna enjekte edilir. Böylelikle dışarıdan herhangi bir yabancı cisim kullanılmadan meme hacmi kazanılmış olur. Bu yöntemle verilen yağ dokusunun bir kısmı zaman içerisinde erir.
Silikon Protez ile Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Hastanın ihtiyacına ve isteğine göre farklılık gösteren değişkenler vardır.
Protezin hangi yoldan yerleştirildiği(meme çevresinden , meme kıvrımı altından, koltuk altından)
Protezin hangi derinliğe yerleştirildiği( meme dokusu altına, meme kas dokusu altına)
Protezin şekli(yuvarlak protez\damla şekilli protez)
Protezin yüzey yapısı ( düz\pürtüklü)
Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?
Ameliyat öncesi, genel sağlık durumunuzla ilgili olarak cerrahınıza bilgi vermeniz gerekmektedir. Hekiminiz operasyon hazırlığı amaçlı sizden gerekli tetkikler isteyecektir.
Ameliyat öncesi en az 10 gün öncesinden ağrı kesici (özellikle aspirin) ilaç kullanımı kesilmelidir. Kan sulandırıcı ve kanama riskini arttırabileceği için bitki çayları, doğal gıda takviyeleri vs. kesilmelidir.
Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası
Meme ameliyatı sonrası bazen aynı gün taburcu olmak mümkündür. Doktorunuz gerekli görürse,bir gece hastanede kalmanızı isteyebilir.
Taburculuk sonrası hekiminizin reçete edeceği ilaçları kullanmanız önemlidir. Kanamaya neden olabileceği, farklı ağrı kesiciler kullanmamanız önemlidir.
İlk bir hafta özelliklede kas altı protez yerleştirilen hastalarımızın gövdesi yüksek pozisyonda istirahat etmeleri uygun olacaktır.
İlk bir ay protezlerin üzerine basmamanız, farklı sebeplerle protezleri sıkılaştırmamanız önerilir. Yine ameliyattan sonra hekiminizin önereceği balensiz sütyeni(korse) giymeniz ve buna bir ay süre ile devam etmeniz önemlidir.
Sigara içmek, yara iyileşme potansiyelini bozabileceği için, ameliyat sonrası erken dönemde sigara içmemeniz tavsiye edilir.